8.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

25 Mart 2015

8.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

8.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası 

   

8.TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI İÇİN İL TEMSİLCİSİ BELİRLEME İLE TİCAET VE SANAYİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ BELİRLEMEK ÜZERE KASTAMONU TİCARET VE SANAYİ ODASINDA TOPLANTI DÜZENLENDİ. YAPILAN TOPLANTIDA BELİRLEMİŞ OLDUĞUMUZ SORUNLARI  VE CÖZÜM ÖNERİLERİNİ  ODAMIZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI METİN EKŞİ AÇİKLADI. ŞURA İÇİN YAPILAN TOPLANTIDA İL SÖZCÜSÜ OLARAK KASTAMONU TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞLANI SELCUK ASLAN SEÇİLDİ.

ODAMIZCA BELİRLENEN

SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ASAGIDAKİ ŞEKİLDE TESPİT EDİLMİŞTİR.

1.SORUN ÇEK KANUNUNDA YENİ YAPTIRIMLAR GETİRİLMELİ.

1.ÇÖZÜM : ÇEK HAK EDEN FİMAYA VERİMELİ,BANKALARIN SORUMLULUGU ARTIRILMALI,HER ÇEK YAPRAGİ İÇİN BANKANIN ÖDEME MİKTARI ARTIRILMALI.ÖZEL BİR ÇEK TÜRÜ ÇIKARTILIP TAMAMI BANKA TEMİNATINDA OLAN ÇEK UYGULANMALI.

2.SORUN :VERGİ MÜKELLEFLERİNE VE MUHASEBECİLERE 1 AY MALİ TATİL UYGULANMALI.

2.ÇÖZÜM :ADLİ TATİL BENZERİ,VERGİ MÜKELEFLERİ VE MUHASEBECİLER TÜM YIL BOYUNCA YOĞUN BİR ÇALİŞMA VE VERGİ ÖDEMEDEN DOLAYI ZORLANAN MÜKELLEFLER VE MUHASEBECİLERE YAZ DÖNEMİNDE UYGUN BULUNACAK BİR AY BEYANNAME VE VERGİ ÖDEME SÜRESİNİN ERTELENMESİ SONUCU HEM DİNLENMİŞ HEMDE ÖDEMEYE 1 AY ARA VERİLMİŞ OLMASI SAĞLANABİLİR.BEYANNAMELER VE VERGİLER TAKİP EDEN İLK BEYANAMEDE BİRLEŞTIRİLEREK  ÖDENEBİLİR.BU SAYEDE YILLIK İZİNLER KULLANILIP İÇ VE DİŞ

TRUZİM SEKTÖRÜNDE CANLILIK SAĞLANMIŞ OLUR.

3.SORUN : İNTERNET HİZMETİ ŞİRKETLER TARAFINDAN DEĞİL,DEVLET TAFARINDAN SAĞLANMALIDIR.

3.ÇÖZÜM : İNTERNET ÖNCEDEN İŞYERLERİ,KONUT VE KURUMLAR TARAFINDAN SABİT OLARAK KULLANILMAKTA İKEN,TEKNOLOJİK GELİŞMELER SONUCU LAPTOP,CEP TELEFONU,TABLET ,SEYYAR POS CİHAZI VB.YOĞUN ŞEKİLDE KULLANILMAYA BAŞLANMISTIR.

ÖZELLİKLE OKULLARDA ÖĞRENCİLERİN TABLET KULLANIMI, HAREKET HALINDEKI TAŞITLARDA YAZIŞMA VE BİLGİ ALMA,SEYYAR POS  VE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARDA BU HİZMETLEDEN DAHA İYİ VERİM ALINABİLMESİ İNTERNETİN HALKA AÇIK OLARAK DEVLET TARAFINDAN YAPILMASI İLE MÜMKÜN OLACAKTIR.BEDELİ İSE TELEFON FATURALARI ARACILIĞI ILE TAHSİL EDİLEBİLIR.

4.SORUN : PIYASADAKI DURGUNLUĞU GİDERMEK İÇİN KOBİ'LERE FAİZSİZ VEYA DÜŞÜK FAİZLİ VE UZUN VADELİ KREDİ SAĞLANMALI

4.ÇÖZÜM : İŞLETMELERİN  MAKÜL BORCLARINI KAPATIP,YENİLİK YAPABİLMESİ VE KENDİLERİNİ GELİŞTİREBİLMESİ İÇİN KOBİ İŞLETMELERİNE YÖNELİK VE FİRMA KAPASİTESİNE GÖRE FAİZSİZ VEYA DÜŞÜK FAİZLİ UZUN VADELİ KREDİ SAĞLANMASI DURUMUNDA, ÖNCELİKLE VERGİ, SİGORTA VE DEVLET BORCLARI ÖDENMİŞ ZORUNLU ÖDEMELERİNİ YAPMİŞ VE İŞİNİ GELŞTİRME ÇABASINA GİRER. ARTAN KISMI ILEDE YAPACAGI HARCAMA SONUCU PIYASA CANLANIR .

5.SORUN    : BASİT USUL VERGİ MÜKELLEFİYETİ KALDIRILMALI.

5.ÇÖZÜM : TİCARET VE SANAYİ ODASI ÜYELERİNDE DÜŞÜŞ OLUP,ÜYELER ESNAF ODALARINA KAYDOLMAKTA,VERGİ YÖNÜNDEKİ KAYIT DISILIK ARTMAKTA VE AYNI İŞİ YAPAN FİRMALAR ARASINDA HAKSIZ REKABET OLUSMAKTA ,ANCAK YOK OLMAYA YÖN TUTAN KÜÇÜK EL SANATLARI  İŞİ İLE İŞTİGAL EDEN SANATKARLAR VERGİDEN MUAF TUTULMALIDIR.