TOSYA OSB 1 MİLYON METREKARE DAHA BÜYÜYECEK

15 Ekim 2018

TOSYA OSB 1 MİLYON METREKARE DAHA BÜYÜYECEK

 

 

 

 

TOSYA OSB 1 MİLYON METREKARE DAHA BÜYÜYECEK

KASTAMONU (AA) – Tosya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Ekşi, Tosya Organize Sanayi Bölgesini (OSB)  1 milyon metrekare daha büyüteceklerini açıkladı.

Ekşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet millet el ele verilerek  630 hektar alana kurulan Tosya OSB’nin hem ilçe  hemde ülke ekonomisine önemli katma değer sağladığını söyledi.

OSB’de direk veya dolaylı olarak binlerce kişiye aş ve iş imkanı sağlandığını belirten Ekşi, şunları kaydetti;

” İlçe genelinde ahşap sektörü üzerine 550’ye yakını atölye tipi, 200’e yakını ise fabrikasyon olmak üzere toplam 750 iş yerinde  günde 12  bin adet iç oda kapısı üretilmektedir. Türkiye’nin iç oda kapı ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan bu sektör aynı zamanda  15 ülkeye de kapı ihracatı yapmaktadır. Gelişen teknolojiyi yılların verdiği tecrübe ile harmanlayan sanayicilerimiz hem ulusal hemde uluslararası platformda rakipleriyle başa baş mücadele etmektedir. Dünyanın Kapısını Üretiyoruz Projesi  Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul görmüştü. 2 milyon lira bütçeli proje sayesinde dünyanın bir çok ülkesinde fuarlara katılarak kapılarımızın tanıtımını yapmıştık. Burada yaptığımız anlaşmalar sayesinde kapı ihracatı yaptığımız ülke sayısı her geçen zaman daha da artmaktadır. Adeta sürdürülebilir büyümenin dinamosu halini alan Tosya OSB’de yerli yabancı bir çok girişimci fabrika kurmak için çalışma içerisinde. Bizlerde bu talebi karşılamak için mevcut  alana 1 milyon metrekare daha ilave etmek için çalışıyoruz. “

Tosyalı sanayicilerin ürettikleri kaliteli ve tercih edilen ürünler ile  yaptıkları uzun vadeli anlaşmalar sayesinde Türkiye’de  oluşturulmak istenen olumsuz ekonomik havadan etkilenmediğini dile getiren Başkan Ekşi,  Şu anda sadece OSB içindeki fabrikalar değil, ilçe geneline yayılan ve çeşitli alanlarda faaliyetlerini sürdüren fabrikalarında tam kapasite ile üretimlerine devam ettiklerini sözlerine ekledi.